بهبودی پس از کشیدن دندان روند توانبخشی است که پس از کشیدن دندان رخ می دهد. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید این روند چگونه اتفاق می افتد، چگونه سرعت بهبودی را افزایش دهیم و سایر جزئیات.
یکی از چیزهایی که برای ما بسیار ترسناک است، مراجعه به دندانپزشک است. اما چیزی که جایگزین این ترس می شود، زمانی است که دندانپزشک به ما می گوید که عمر دندان ما به سر آمده است و نیاز است که کشیده شود. به هر نحو، بعد از این خبر اقدام به کشیدن دندان خود می کنید، گام بعدی چیست؟ مدت زمان بهبودی بعد از کشیدن دندان چقدر است؟ آیا دوره بهبودی ثابتی وجود دارد؟ اگر بعد از کشیدن دندان درد می کشید چکار باید انجام دهید؟
بهبودی بعد از کشیدن دندان چگونه حاصل می شود؟
بلافاصله پس از استخراج دندان، رگ های خونی در حفره دندان به کمک یک شبکه مش که به عنوان ه خون شناخته می شود، پلاکت منتشر می کنند. این ه های خونی چند ساعت طول می کشد تا سازماندهی شوند و مهمترین جزو بهبودی از استخراج دندان است. اغلب، درد پس از کشیدن دندان، به دلیل جدا شدن این ه خونی از حفره دندان است. هنگامی که ه خونی محکم در جای خود قرار بگیرد بازسازی استخوان شروع می شود. پس از یک هفته یا بیشتر، استئوبلاست ها (سلول های تشکیل دهنده استخوان) شروع به استخوان سازی می کنند که پس از آن حفره دندان بسته می شود. مرحله نهایی قابل مشاهده بسته شدن کامل حفره توسط یک لایه لثه است.
مدت زمان طبیعی برای بهبودی بعد از کشیدن دندان
زمان ثابتی وجود ندارد، چون این روند به عوامل متفاوت دیگری بستگی دارد. برخی از این عوامل به شرح زیر است:
bull; سلامت بیمار: اگر بیمار دیابتی یا دچار کم خونی است، در این صورت بهبود زخم بیشتر طول می کشد، در نتیجه بهبودی کلی زمانبر خواهد بود. همچنین، اگر سیستم ایمنی بیمار دچار اختلال باشد در این صورت احتمال عفونت بالا می رود و در نتیجه دوره بهبود طولانی خواهد شد.
bull; نوع استخراج: بسته به نوع استخراجی که انجام می شود، زمان بهبودی متفاوت خواهد بود. برای استخراج ساده، بخصوص دندان متحرک، مقدار خونریزی زیاد نخواهد بود، و از این رو، زمان بهبودی به صورت قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت. با این حال، اگر عمل جراحی از نوع زیبایی باشد، مانند استخراج دندان عقل نهفته، شامل برش، حفاری استخوان و . باشد، در این صورت در چنین مواردی، بهبود محل استخراج بسیار طولانی خواهد بود.
bull; سلامت دندان: اگر پوسیدگی دندان همراه با گسترش عفونت به سوی استخوان از مدت ها قبل وجود دارد، در این صورت زمان بهبودی طولانی خواهد بود چون استخوان زمان زیادی طول خواهد کشید تا کامل بهبود یابد.
bull; وجود هرگونه عفونت: اگر زخم قبل از اینکه به طور کامل بسته شود عفونی گردد، در این صورت مدت زمان بهبود زخم طولانی خواهد بود.
چگونه سرعت بهبودی استخراج را افزایش دهیم؟
اگرچه برای افزایش سرعت بهبودی زخم نمی توان کار زیادی انجام داد، اما چند نکته بعد از کشیدن دندان وجود دارند که بایستی در ذهن داشته باشید.
bull; پس از استخراج، بسته گاز را به صورت محکم به مدت نیم ساعت در محل کشیدن دندان نگه دارید. این کار به شکل گیری و تثبیت ه خون کمک خواهد کرد.
bull; پس از کشیدن دندان برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. فشار منفی ایجاد شده به دلیل مکیدن از طرف نی می تواند منجر به جدا شدن ه شود که به نوبه خود می تواند منجر به ایجاد درد گردد.
bull; بعد از کشیدن دندان تنها مواد غذایی سرد و سبک (بستنی، ماست، برنج و .) مصرف کنید. تا دو روز بعد از استخراج رژیم غذایی نیمه جامد داشته باشید، چون جویدن سنگین خطر جدا شدن ه خون را افزایش می دهد.
bull; چند ساعت پس از استخراج، اقدام به مصرف داروهای تجویز شده ( مسکن ها یا آنتی بیوتیک) کنید. این کار از هرگونه درد و عفونت جلوگیری خواهد کرد، بنابراین زمان بهبودی به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت.
bull; از روز دوم اقدام به غرغره با آب گرم نمکی بکنید تا از بروز هرگونه عفونت در حفره دهان جلوگیری شود.
bull; یک روز پس از استخراج از کیسه یخ برای کمک به انقباض رگ های خونی استفاده کنید. این کار از ایجاد تورم جلوگیری می کند و در نتیجه، زمان بهبودی کاهش می یابد.
bull; تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان از سیگار کشیدن خودداری کنید، چون سیگار می تواند یک عامل بازدارنده جدی برای بهبودی زخم باشد.
bull; پس از کشیدن با ملایمت از مسواک استفاده کنید چون مسواک تند و شدید ممکن است باعث جدا شدن ه خونی شود.
bull; در صورتی که بعد از استخراج خونریزی یا درد شدید وجود دارد، بلافاصله دندانپزشک خود را مطلع کنید. هر دو این ها می توانند نشانه جدا شدن ه خونی باشند که این امر می تواند منجر به درد شدید شود.
bull; با اعتقاد راسخ دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید، چون این دستورالعمل ها قبل از هرچیزی برای سلامتی خودتان هستند.
درد بعد از کشیدن دندان
این یک وضعیت جدی است و تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته شود. استخراج رویه ای است که دندانپزشکان به عنوان آخرین چاره از آن استفاده می کنند، و از این رو، این رویه باید پس از مدت طولانی درد کشیدن باعث تسکین شود. در اینجا چند وضعیت ذکر شده است که ممکن است باعث درد شدید شوند:
عفونت پری اپیکال: اگر پس از کشیدن دندان هنوز هم درد وجود دارد، در این صورت احتملا دندان به صورت شدید پوسیده بوده است که می تواند منجر به آبسه دندان یا عفونت استخوان فک شود. شخص باید با کمک اشعه ایکس عفونت پری اپیکال را بررسی کند.
عفونت زخم: برخی از بیماران مانند دیابتی ها و آن هایی که دچار اختلال در سیستم ایمنی بدن هستند در معرض خطر بالایی از عفونت شدید هستند. زمان بهبودی استخراج دندان در این افراد طولانی تر است. برای مثال، در بیماران دیابتی، زخم های باز، که در معرض رگ های خونی حاوی خونی که سطح بالایی قند قرار دارد، به عنوان میکروارگانیسم عمل می کنند. از این رو، احتمال زیادی وجود دارد که عفونت شدید ایجاد شود. اگر این اتفاق رخ دهد، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
حفره خشک: حفره خشک پس از کشیدن دندان یک وضعیت اضطراری بسیار دردناکی است که در دوره بهبودی استخراج دندان دیده می شود. این درد تقریبا غیرقابل تحمل است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که ه قبل از اینکه به طور کامل تشکیل شود جدا شود، و از این رو، پس از حدود یک هفته از استخراج، علایم خود را نشان می دهند. بیمار از درد مشقت بار شکایت می کند. دنددانپزشک باید بلافاصله اقدام به شستن محل زخم با بتادین کند تا زخم تسکین یابد.
کیسه آلوده پس از کشیدن دندان عقل: پس از کشیدن دندان عقل، بخصوص اگر دندان آسیاب سوم به صورت افی نهفته باشد (اغلب به عنوان دندان آسیاب خوابیده نامیده می شود)، بیمار ممکن است از درد و تورم پشت آخرین دندان آسیاب ایستاده شکایت کند. دلیل این است که پشت آسیاب دوم استخوان به طور کامل تشکیل نشده است و از این رو، گاهی اوقات مواد غذایی از بین لثه ها نفوذ می کنندو در فضای پشت دندان آسیاب دوم جای می گیرند. پس از مدتی ممکن است پناهگاه میکرو ارگانیسم ها شده و منجر به بیماری های نتال شود. بنابراین، شخص بعد از استخراج دندان عقل احتیاج به مراقبت بیشتری دارد، چون تشکیل کیسه اجتناب ناپذیر است. در چنین مواقعی شخص باید با متخصص دهان و دندان م کند.

الکتروموتور ارزان

بازی های اجتماعی و شبکه های اجتماعی

چگونه رژیم FODMAP می تواند به افراد مبتلا به بیماری التهابی روده کمک کند

دندان ,کشیدن ,پس ,بهبودی ,bull ,استخراج ,پس از ,از کشیدن ,کشیدن دندان ,بعد از ,است که ,بهبودی استخراج دندان

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

jonbaba tionticapeas expansion-tankk thailandtor massagd mecocmembrea liabottle mazizi83 3suutweb goodschooly